П’ята Неділя після Пасхи. Про самарянку. (+відео)

17.05.2020

Фотінія — згідно з Передання Церкви, саме так звали самарянку, яку Господь зустрів біля колодязя і через яку звернув ціле селище (4-й розділ Євангелія від Іоанна). Цій події присвячена п’ята Неділя по Великодню.
Самаряни — нечисленна етнічна група, нащадки язичників, які заселили цю землю після полону Вавилоном ізраїльського народу. Їх релігійні уявлення серйозно відрізнялися від традиційної віри юдеїв.

До моменту описуваної історії юдеї і погани уже протягом кількох століть перебували у взаємній ворожнечі і один з одним не спілкувалися.
Христос разом з учнями повертався в Галілею, на північ країни, через Самарію — це був найкоротший шлях. Тут, недалеко від міста Сихем у підніжжя гори Гарізім Він зупинився відпочити біля криниці Якова. Учні ж пішли в селище, щоб купити їжі.

У цей момент з міста за водою прийшла жінка з глечиком, пристосованим, щоб спускати його в глибокий колодязь. Ісус попросив її набрати води для Нього. Як ти, будучи Юдеєм, просиш пити в мене, в Самарянки? — здивувалася Фотінія. Якщо б знала ти Божий дар, — відповів Христос, — і Хто говорить тобі: дай напитись Мені, ти сама просила б у Нього, і Він дав би тобі живу воду… Тобі і почерпнути немає чим, а криниця глибока, звідки ж у Тебе вода жива? Невже Ти більший за нашого отця Якова, що нам дав цю криницю, і він сам із неї пив, і сини його, і худоба його? Ісус сказав у відповідь те, чого вона ніяк не чекала почути: Всякий, хто п’є цю воду, буде мати спрагу знову, а хто питиме воду, яку Я дам, спраги не матиме повік, бо вода, яку Я йому дам, стане в ньому джерелом води, що тече в життя вічне.

Тоді у своїй простодушності співрозмовниця Спасителя просить: «Господи, дай мені таку воду, щоб мені більше не треба було б ходити до колодязя!» А Христос велить їй йти в місто і повернутися до колодязя разом з чоловіком, щоб Він міг роз’яснити їй зміст сказаного. «У мене немає чоловіка», — зізналася жінка. «Ти правду сказала. У тебе було п’ять чоловіків, а той, з яким ти живеш зараз, не чоловік тобі», — відповів Господь.

Фотінія здивована прозорливістю, але продовжує запитувати. Все з тієї ж щирістю і простотою відразу приймається з’ясовувати найважливіше для неї питання: чия віра — права! «Бачу, Господи, що ти пророк! Отці наші вклонялися Богу на цій ось горі, а ви, кажете, що місце поклоніння Йому — в Єрусалимі». Повір Мені, — відповідає Христос, — що настає час, коли ні на горі цій, і не в Єрусалимі будете ви поклонятись Отцеві.
Знаю, – не вгамовується Фотінія, – що прийде Месія, що зветься Христос, коли Він прийде, то все розповість нам.

На що Господь відповідає прямо цій нехитрій жінці : Це Я, що розмовляю з тобою. Що повинно було статися в її душі? Вона біжить в місто, де розповідає про прозорливого Мандрівника, що заговорив з нею: чи не він Христос? І тоді жителі Сихема виходять до колодязя. Господь на їхнє прохання два дні пробув в цьому місті, і багато хто увірував в Нього.

На відміну від розслабленого, подальша доля самарянки Фотінії нам відома: вона хрестилася і в 66 році, за імператора Нерона, за християнську віру прийняла в Римі муки і смерть, разом з синами Іосіеєм і Віктором, а також сестрами Анастасією, Параскевою, Фотідою. Легенда розповідає, що завдяки самарянці до Христа звернулася дочка імператора Нерона Домніна, також згодом поповнила сонм християнських мучеників.

Поділитись:

Читайте наші новини в Telegram, Viber

Інші новини

Парафія УПЦ с.Уланів передала допомогу постраждалим жителям Житомирщини

З благословіння митрополита Вінницького і Барського Варсонофія, парафіяни храму на честь Вознесіння Господнього села Уланів разом зі своїм настоятелем протоієреєм Ярославом Микитиним зібрали допомогу для жителів села Острови Овруцького району, що на Житомирщині. Саме це село найбільше постраждало внаслідок лісових пожеж. Настоятель храму на честь Казанської ікони Божої Марії села Гамарня Малинсього району протоієрей Павло […]

05.06.2020

5 червня – день пам’яті прп. Єфросинії ігумені Полоцької

Преподобна Єфросинія Полоцька, до постригу носила ім’я Предслава, була праправнучкою святого рівноапостольного князя Володимира і дочкою Полоцького князя Георгія (Святослава). З дитячих років вона відрізнялася любов’ю до молитви і книжному навчанню. Відкинувши пропозиції про шлюб, Предслава прийняла постриг з ім’ям Єфросинія. З благословення Полоцького єпископа Іллі, вона стала жити при Софійському соборі, де займалася переписуванням […]

05.06.2020

Відбулись збори благочинних Вінницької єпархії

4 червня під керівництвом митрополита Вінницького і Барського Варсонофія відбулись збори благочинних Вінницької єпархії. У зібранні також взяли участь секретар Вінницької єпархії прот. Роман Макар, ігумен Лемешівського чоловічого монастиря архім. Макр (Барановський) та ігуменя Браїлівського жіночого монастиря Антонія (Стеценко). Архієрей з священиками обговорили актуальні питання сьогодення, а також плани на червень місяць. Нагадуємо, що Кабмін […]

05.06.2020