Роз'яснення прес-служби Вінницької єпархії УПЦ щодо поширення неправдивої інформації у сюжеті каналу 1+1 під назвою "Дах для московської церкви".

04 листопада 2019
Вчора на каналі 1+1 вийшов сюжет, присвячений «поневірянням» начальника Відділу у справах релігій та національностей Вінницької ОДА Ігоря Салецького.
У сюжеті чиновник представлений як законослухняний держслужбовець, який сумлінно виконує власні службові обов’язки, за що на нього, буцім-то, чинять тиск правоохоронці, які, мовляв, у тривалому міжконфесійному протистоянні, що має місце в нашому регіоні, займають сторону Вінницької єпархії УПЦ.
З приводу тверджень, які пролунали з вуст чиновника та журналістів, авторів репортажу, прес-служба Вінницької єпархії УПЦ повідомляє наступне:
1.Стверджуючи, що рішення щодо зміни підлеглості релігійної громади можуть приймати на зборах члени територіальної громади того чи іншого населеного пункту, і пан Салецький, і журналісти каналу 1+1 допускають хибне трактування закону, адже згідно закону, рішення має прийматись на зборах саме релігійної громади, незалежно від того, скільки членів ця громада налічує. Списки членів релігійних громад, зокрема Вінницької єпархії УПЦ, зберігаються Відділом у справах релігій та національностей, тому пересвідчитись у тому хто саме приймав рішення про зміну підлеглості релігійної громади – члени цієї громади, чи сторонні люди, які, хоч і мешкають у даному населеному пункті, але до складу релігійної громади не входять – начальник Відділу цілком в змозі. Одже, прийом до розгляду протоколів зборів територіальних громад, які не уповноважені приймати рішення щодо зміни підлеглості громад релігійних, є нічим іншим, як самоуправством. Тому претензії, які лягли в основу судових справ проти чиновника, цілком справедливі.
2.Якщо пан Салецький позиціонує себе як держслужбовець, який виконує службові обов’язки старанно і відповідально, то виникає питання, з якої причини він досі не провів державну реєстрацію митрополита Вінницького і Барського Варсонофія як керуючого Вінницькою єпархією УПЦ. З грудня минулого року митрополит Варсонофій кілька разів звертався з цього питання до державного реєстратора, але щоразу отримував відмову, як правило, з надуманих причин. Пан Салецькицй добре про це знав, а коли функції державного реєстратора було покладено на нього, особисто відмовив архієрею у реєстрації. Втім аргументи чиновника, буцім-то державна реєстрація керівника єпархії є прерогативою Міністерства культури, була відхилена судом, який безпосередньо зобов’язав пана Салецького провести реєстрацію митрополита Варсонофія. Не зважаючи на це, держслужбовець досі не має наміру виконувати ані службові обов’язки, ані рішення суду.
3.Виходячи з дій та висловлювань Ігоря Салецького можна стверджувати, що державний чиновник працює не в інтересах держави Україна, а в інтересах Вінницько-Барської єпархії ПЦУ та особисто митрополита Симеона (Шостацького). На ці висновки наштовхують такі факти, як систематичне порушення закону при  вчинені реєстраційних дій, реєстрація громад ПЦУ за рейдерськими схемами, підтримка Салецького у суді адвокатом єпархії ПЦУ, пікети під будівлями обласного управління поліції та Вінницького міського суду під час розгляду  справи Салецького, у яких брали участь священики та парафіяни ПЦУ.
4.Вже поганою традицією стає маніпулювання назвою нашої Церкви. Вчергове нагадуємо, як чиновникам так і журналістам, офіційну назву «Українська Православна Церква», за якою наша Церква зареєстрована у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб. Жодної «Російської Православної Церкви в Україні» не існує ні в державному реєстрі, ні в України, ні взагалі в природі. Власне, як чиновники так і журналісти, про це добре знають, але, нажаль, віддають перевагу брехні та маніпуляціям.
5.Ще одним прикладом маніпуляції є постійні розмови про «тітушок», які, мовляв, не дозволяють прихильникам ПЦУ молитись у храмах. Так, серед парафіян наших храмів достатньо чоловіків, серед них чимало молодих та спортивних. І, звісно, ці люди небайдужі до питань життя своєї Церкви. З початку цього року ми регулярно стикаємось з проявами агресії з боку прихильників ПЦУ. Лише нападів на митрополита Варсонофія за цей час було вчинено декілька: в Луці-Мелешківській Вінницького району та Махнівці Козятинського району мали місце спроби побиття архієрея, у цих самих селах, а також у Бохониках Вінницького району вчинялись спроби завадити відправленню архієрейських богослужінь, подекуди ці спроби мали успіх. Тож немає нічого дивного, що небайдужі парафіяни згуртувались для захисту архієрея, священиків та віруючих від агресивно налаштованих активістів. Саме ці люди є добровольцями, які стають на заваді спробам силового захоплення храмів, вчинення бійок та псуванню церковного майна.
На останок зазначимо, що прагнення прихильного до ПЦУ чиновника вчергове облити брудом нашу Церкву нікого не здивувало. Прикро, що за поширення наклепу та відвертої брехні взявся всеукраїнський телеканал. Втім, з яким завзяттям не поширювалась би брехня, вона все одно не стане правдою.

Прес-служба Вінницької єпархїі УПЦ.