Церковне рейдерство на Вінниччині.

08 червня 2019
7 червня відбулась державна реєстрація новоствореної релігійної громади ПЦУ села Лука Мелешківська Вінницького району.

Громаду було зареєстровано на юридичну адресу вже існуючої релігійної громади УПЦ, на той самий код ЄДРПОУ, під тим самим номером в Єдиному державному реєстрі. Оскільки релігійна громада УПЦ не припиняла існування, ніяких зборів щодо переобрання керівного органу не проводила і жодних рішень стосовно переходу до ПЦУ не ухвалювала, можна стверджувати, що проведена реєстрація є нічим іншим, як церковним рейдерством, яке відбувається за потуранням місцевої влади і має на меті захоплення Преображенського храму села Лука Мелешківська, який належить релігійній громаді УПЦ.

Ситуація навколо Преображенського храму є напруженою з січня цього року. Саме тоді прибічники ПЦУ з числа мешканців села провели в сільському клубі збори територіальної громади, які видали за збори громади релігійної та на яких ухвалили  рішення про перехід парафії  до ПЦУ. Слід зауважити, що дане рішення ухвалювалось людьми, які, у кращому випадку, відвідують храм раз-два на рік, при цьому думку постійних парафіян, які одноголосно виступили за збереження єдності з Українською Православною Церквою не тільки не врахували, але й навіть не спроміглись почути. Відтоді настоятель Преображенського храму протоієрей Василій Альмухамед та парафіяни зазнавали постійного тиску з боку активістів ПЦУ. Мали місце неодноразові провокації, спроби проникнення у приміщення храму, намагання зірвати богослужіння, побиття богомольців та, навіть, напад на правлячого архієрея. За весь цей час місцевими можновладцями не було зроблено нічого для розв'язання проблеми, тоді як представники Вінницько-Барської єпархії ПЦУ своїми діями планомірно та цілеспрямовано поглиблювали конфлікт.

У підсумку, начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА І. Салецький власноруч провів реєстрацію громади ПЦУ, хоча, з одного боку добре знав, яким чином приймалось рішення про перехід, які люди його приймали і до якого конфлікту у досі мирному селі воно вже призвело, а з другого боку мав повне право відмовитись від дії яка водночас несе в собі загрозу жорсткого протистояння на релігійному грунті, а також ставить пляму на його власній репутації державного службовця.

Показовим є і той факт, що реєстрація відбулась у присутності архієпископа Вінницького і Барського Варсонофія та кліриків Вінницької єпархії УПЦ, які попередньо роз’яснили посадовцю як неправомірність його дій, так і наслідки, до яких ці дії можуть призвести. Певним чином слова архієрея підтвердили і самі прибічники ПЦУ, що були присутні при реєстрації. Поведінка цих «віруючих» була дуже далекою від норм християнської моралі: хамство, розмови на підвищених тонах, образи, наклепи, непристойні жести...

Однак, у цьому конфлікті влада, все ж таки, встала на бік людей які, власне, цей конфлікт створили. Було зареєстровано релігійну громаду, очолює яку депутат Лука-Мелешківської ОТГ Л. Пасічник, якого до цього часу в церкві не бачив ніхто, а складають люди, що прагнуть змінити юрисдикцію храму, в який не ходили і навряд чи будуть ходити.

Зазвичай будь-яка влада має схильність звертати увагу суспільства на свої здобутки. Наразі Вінницькій обласній владі вдалось майже неможливе: посіяти міжконфесійну ворожнечу в регіоні, в якому ії ніколи не було і, як здавалось, бути не може. Сумнівний здобуток, з якого боку не глянь…