Спільна заява митрополита Тульчинського і Брацлавського Іонафана, митрополита Могилів-Подільського і Шаргородського Агапіта, архієпископа Вінницького і Барського Варсонофія з приводу дискримінації по відношенню до архієреїв УПЦ з боку місцевої влади.

11 травня 2019
9 травня у Вінниці проводились урочистості, присвячені Дню перемоги у Другій світовій війні. Традиційно у пам’ятних заходах взяли участь представники місцевої влади, військові, ветерани війни.
Також традиційною для подібних заходів є участь духовенства. Щороку на травневі урочистості запрошувались глави єпархій УПЦ, УАПЦ та УПЦ КП на Вінниччині. Жодного разу такий формат заходів не спровокував конфлікту, суспільної напруги, чи, навіть простого непорозуміння.
Однак, цього року місцева влада, запросивши на урочистості відразу трьох архієреїв ПЦУ, які, до того ж, ділять між собою одну Вінницьку єпархію цієї структури (адже кожен з трьох за титулом є вінницьким), не запросила жодного архієрея УПЦ. Слід зауважити, що преважна більшість православних Вінниччини є вірними саме Української Православної Церкви. Три єпархії УПЦ на Вінниччині, Вінницька, Тульчинська та Могилів-Подільська, разом об’єднують близько 1000 парафій, тоді як загальна кількість парафій ПЦУ у Вінницькій області трохи більша за 300. Місцевій владі добре відомі ці факти.
У ігноруванні місцевими можновладцями архієреїв УПЦ ми вбачаємо свідому дискримінацію за релігійною ознакою. Вважаємо за доцільне нагадати, що Конституція України проголошує рівність усіх громадян перед законом. У правовій державі є неприпустимими прояви дискримінації, у тому числі, за релігійною ознакою. Однак, протягом вже кількох місяців ми спостерігаємо системну і цілеспрямовану дискримінацію архієреїв, духовенства та вірних УПЦ на теренах Вінницької області. Так з листопада минулого року представники Української Православної Церкви не запрошувались на жоден офіційний захід. Урочистості з приводу Дня Соборності України та Дня визволення Вінниці відбувались без участі духовенства УПЦ. Традиційно відвідуючи храми міста протягом Різдвяних і Пасхальних свят, представники влади показово ігнорували храми УПЦ. Черговим проявом дискримінації стало небажання запрошувати митрополитів Іонафана і Агапіта, а також архієпископа Варсонофія на урочистості, присвячені Дню Перемоги.
Висловлюючи своє обурення діями можновладців, ми, разом з цим, сподіваємось, що у подальшому місцева влада буде дотримуватись принципу рівного представництва різних конфесій на офіційних заходах.

Митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан
Митрополит Могилів-Подільський і Шаргородський Агапіт